Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

Γιατί Υπάρχουν Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας;

Αρχικά θα τα θεωρήσει κανείς ως την προέκταση του μαθήματος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Η αξία τους έγκειται στο ότι βοηθούν τους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες πολύ χρήσιμες για την προσωπική και επαγγελματική τους ανάπτυξη και τους παρέχουν τη δυνατότητα να πάρουν αποφάσεις που σχετίζονται με τη σταδιοδρομία τους και οι οποίες είναι ανάλογες με τα προσωπικά τους κριτήρια, τις προτεραιότητες και τις ιεραρχήσεις. Κατά τη διάρκεια εκπόνησης του προγράμματος, τα παιδιά ανταλλάσσουν απόψεις, προβληματίζονται, επανατοποθετούνται εάν υπάρχουν παρεκκλίσεις.

Η αυτοεκτίμηση και η λήψη αποφάσεων είναι από τις δεξιότητες εκείνες που στοχεύει πρωτίστως ένα τέτοιο πρόγραμμα. Οι καθηγητές είναι οι εμψυχωτές και καθοδηγητές της ομάδας.