Διεθνής ημέρα μείωσης των φυσικών καταστροφών-Άσκηση σεισμικής ετοιμότητας

Η Διεθνής Ημέρα Μείωσης των Φυσικών Καταστροφών καθιερώθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1989 και εορτάζεται κάθε χρόνο στις 13 Οκτωβρίου, με το σκεπτικό ότι ο άνθρωπος είναι αδύνατον να κυριαρχήσει στις δυνάμεις της φύσης, είναι όμως δυνατόν να μειώσει τις καταστροφικές τους συνέπειες.

Καθιερώθηκε μετά από πρόσκληση της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών για την προώθηση μιας παγκόσμιας κουλτούρας ευαισθητοποίησης των κινδύνων και μείωσης των καταστροφών.

Στο πλαίσιο αυτό διεξήχθη στο σχολείο μας την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017, άσκηση σεισμικής ετοιμότητας, ακολουθώντας το σχέδιο του ΟΑΣΠ για τις σχολικές μονάδες και ακολούθησε αξιολόγηση των αποτελεσμάτων της άσκησης από το εκπαιδευτικό προσωπικό.