Πρώτες Βοήθειες και Ασφάλεια στο Σχολικό Περιβάλλον

Πρώτες Βοήθειες και Ασφάλεια στο Σχολικό Περιβάλλον

Μια τρίωρη εκπαιδευτική παρέμβαση από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού έλαβε χώρα στο σχολείο μας, σήμερα Δευτέρα, 5 Μαρτίου 2018, ύστερα από πρόσκληση της εκπαιδευτικού Κυριακοπούλου Στέβης, στην Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας, κ. Θωμοπούλου. Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, στους μαθητές της Α’ Γυμνασίου.

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός είναι οργανισμός συνυφασμένος από την ίδρυσή του με τον Εθελοντισμό, τις Πρώτες Βοήθειες, τη Διάσωση και την παροχή Υπηρεσιών Υγείας στην Ελλάδα. Οι Εκαπιδευτές του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Πάτρας πραγματοποιούν αυτές τις βιωματικές παρεμβάσεις στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαϊας μετά από συνεννόηση με τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας και έγκρισή του προκειμένου να γίνεται η δράση χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των μαθημάτων.