Βιβλιοθήκη

Βιβλιοθήκη

Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.

Τα βιβλία προέρχονταν από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.

Υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης είναι από πέρυσι η φιλόλογος κ. Ευσταθία Παπασπύρου, η οποία για φέτος έχει θέσει διπλό στόχο για τη φιλαναγνωσία.

Μέλημα είναι να ωθήσουμε όσο περισσότερα παιδιά γίνεται στην ανάγνωση βιβλίων. Θα αναμετρηθούμε με γειτονικό μας σχολείο  στο τέλος!

Εξάλλου προτείνονται ανα δεκαπενθήμερο διαφορετκοί συγγραφείς έτσι ώστε το αναγνωστκό νεανικό κοινό να γνωρίσει περισσότερους έλληνες και ξένους συγγραφείς.

Αναμένουμε τις απόψεις και τους προβληματισμούς των μαθητών μας και όχι μόνο για τη προώθηση της φιλαναγνωσίας στο σχολείο μας