Το .. θαύμα της “χούφτας”

Το .. θαύμα της “χούφτας”

“Συγκινητικά, συγκλονιστικά…! Παιδάκια που τ’αγγίζεις και αντιδρούν… γιατί έχουν ανάγκη ακριβώς αυτό, μια ζεστή αγκαλιά…”

Έτσι απαντούν κάθε φορά εκπαιδευτικοί και μαθητές στην ερώτηση: πώς ήταν στην Κιβωτό;

Το απόγευμα της Τετάρτης, 15 Ιουνίου 2016, ομάδα απο περίπου 30 μαθητές μαζί με συνοδούς, το Διευθυντή του Γυμνασίου μας, κ. Α. Λότσο, και τις εκπαιδευτικούς κ. Α. Σελιμά και κ. Ευ. Παπασπύρου, επισκέφτηκαν το Ίδρυμα “Κιβωτός της αγάπης”.

Ο πρόεδρος του Ιδρύματος, κ. Α. Παντελής, τους ενημέρωσε για το ίδρυμα, την κατάσταση και τον τρόπο λειτουργίας του.

Επέμενε ιδιαίτερα στο να κατανοήσουν οι μαθητές μας το ρόλο των εθελοντών!

Οι μαθητές είχαν την ευκαρία να γνωρίσουν από κοντά έναν κόσμο διαφορετικό από εκείνον που βιώνουν στην καθημερινότητά τους, να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους προς όλους εκείνους τους ανθρώπους, τους εθελοντές -άγνωστους ήρωες και ηρωίδες- που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στα παιδιά και με την ευκαιρία να προσφέρουν τα χρήματα της “χούφτας”, που συγκέντρωσαν με πολλή αγάπη όλη τη χρονιά από το υστέρημά τους.

Και του χρόνου, παιδιά!!