Διδακτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα | ΒΙΝΤΕΟ

Διδακτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα

Διδακτική επίσκεψη στα Καλάβρυτα | ΒΙΝΤΕΟ

Την Τρίτη 1η Μαρτίου 2016 το σχολείο πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα Καλαβρυτα, στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Η πρώτη στάση περιλάμβανε τη Μονή του Μεγάλου Σπηλαίου, δέκα χλμ πριν φτάσουμε στην πόλη των Καλβρύτων. Εκεί μας υποδέχτηκαν μοναχοί, οι οποίοι μας ξενάγησαν στους χώρους του και μίλησαν στους μαθητές για την ιστορία της μονής και το ρόλο της στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης. Ομάδα μαθητών της Γ’ τάξης, με αφορμή την ενότητα του βιβλίου τους σχετικά με τον μοναχισμό, είχαν την ευκαρία να ρωτήσουν τον νεαρό μοναχό, εκτός των άλλων, για τη μοναχική ζωή και την καθημερινότητά τους.

Επόμενος προορισμός ήταν η Αγία Λαύρα, κτισμένη 4 χιλιόμετρα δυτικά της πόλης των Καλαβρύτων.

Τέλος, επισκεφτήκαμε το μουσείο ολοκαυτώματος στα Καλάβρυτα.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ