Ενημέρωση από τον Όμιλο του ΑγκαλιάΖω

Ενημέρωση από τον Όμιλο ΑγκαλιάΖω

Ενημέρωση από τον Όμιλο του ΑγκαλιάΖω

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου ενημερώθηκαν στο τελευταίο δίωρο του σχολικού τους ωραρίου, τη Δευτέρα, 24 Απριλίου 2017, από ομάδα εκπαιδευμένων εθελοντών του Ομίλου ΑγκαλιάΖω για το κάπνισμα και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Λίγα λόγια για το ιστορικό του ομίλου

Ο Όμιλος Εθελοντών κατά του Καρκίνου ? ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ ιδρύθηκε το 1976 με σκοπό τότε την ηθική και οικονομική στήριξη των απόρων ασθενών με καρκίνο που νοσηλεύονταν στο Νοσοκομείο «ΜΕΤΑΞΑ».

Εξελικτικά έγινε …..

ένας οργανωμένος εθελοντικός φορέας με 2000 μέλη και 500 εκπαιδευμένους εθελοντές. Αποτελεί αναγνωρισμένο Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, ανήκει στις Mη Κυβερνητικές Οργανώσεις (Μ.Κ.Ο.) και έχει πιστοποιηθεί στο μητρώο των εθελοντικών οργανώσεων στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης. και στο Υπουργείο Εξωτερικών.
Ο Όμιλος διοικείται από 11μελές Διοικητικό Συμβούλιο αποτελούμενο από εθελόντριες και εθελοντές.
Η Επιστημονική του Επιτροπή αποτελείται από καταξιωμένους και έμπειρους επιστήμονες του αντικαρκινικού χώρου, όλων των ειδικοτήτων, και έχει την ευθύνη του επιστημονικού  έργου του Αγκαλιάζω..

Για την υλοποίηση των προγραμμάτων εκτός από τους εθελοντές έχει οργανωμένη Γραμματεία και Κοινωνική και Ψυχολογική Υπηρεσία, καθώς και σταθερή εξωτερική συνεργασία με Ογκολογική Νοσηλεύτρια για τις ανάγκες των ειδικών προγραμμάτων.

Οι τομείς δράσης του Ομίλου είναι:

Α) Ενημέρωση για Πρόληψη ? Έγκαιρη Διάγνωση

Β) Ψυχοκοινωνική Στήριξη

Γ) Ενδονοσοκομειακά Προγράμματα

Δ) Εκπαίδευση Εθελοντριών ? Εθελοντών

Ε) Πρόγραμμα Συνηγορίας ? Διεκδίκησης Δικαιωμάτων Καρκινοπαθών

ΣΤ) Διεύρυνση του Ομίλου με σκοπό την εφαρμογή των προγραμμάτων του στην περιφέρεια

Πηγή http://www.oekk.gr/

Ενημέρωση από τον Όμιλο ΑγκαλιάΖω
Κάπνισμα και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα: ενημέρωση από υο ΑγκαλιάΖω
Κάπνισμα και σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα: ενημέρωση από το ΑγκαλιάΖω