Διάλεξη για την Κυκλοφοριακή Αγωγή – Οδική Ασφάλεια

Διάλεξη για την Κυκλοφοριακή Αγωγή – Οδική Ασφάλεια

Στο σχολείο μας σήμερα, ημέρα Δευτέρα, 23 Απριλίου 2018, έγιναν δύο μονόωρες παρεμβάσεις Κυκλοφοριακής Αγωγής-Οδικής  Ασφάλειας από τον Αξιωματικό του Τμήματος Τροχαίας, κ. Νιάρο Σπυρίδωνα. Η  πρώτη έγινε για τους μαθητές της Β’ Γυμνασίου από τις 9.00 έως τις 10.00 πμ και η δεύτερη για την Γ’ Γυμνασίου από τις 10 πμ έως τις 11.00 πμ.

Οι ενημερωτικές αυτές διαλέξεις βρήκαν μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές, οι οποίοι παραδέχτηκαν ότι προβληματίστηκαν σοβαρά πάνω στις συνέπειες της μη τήρησης του κώδικα οδικής κυκλοφορίας.

Η παρέμβαση αυτή έγινε στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας, με τους γενικότερους εκπαιδευτικούς σκοπούς που προτάσσει το σημερινό σχολείο: σχολείο ανοιχτό στη ζωή και την κοινωνία.

Ευχαριστούμε πραγματικά τον Αξιωματικό του τμήματος Τροχαίας, κ. Σπυρίδωνα Νιάρο τόσο για την επικοινωνιακή του δεξιότητα όσο και για το περιεχόμενο της διάλεξής του.

[slideshow_deploy id=’2845′]