Η καθιερωμένη χούφτα μας

Η καθιερωμένη χούφτα μας

Τετάρτη, 14 Ιουνίου και ώρα 5.30, πιστοί στο ραντεβού με την Α Γ Α Π Η!

Πώς αλλιώς να ονομάσεις την προσπάθεια των μαθητών μας όλη τη χρονιά να μαζέψουν λεπτό ?λεπτό απ? το υστέρημά τους ένα αξιοσέβαστο ποσό για τα παιδιά ενός κατώτερου θεού?

Μαθητές λοιπόν από την Γ? αλλά και τη Β? τάξη με τη συνοδεία του Διευθυντή μας, κ. Αντώνιου Λότσου και καθηγητριών τους, επισκέφτηκαν τα παιδιά ειδικών αναγκών του ιδρύματος «Κιβωτός της αγάπης».

Μας υποδέχτηκε ο πρώην πρόεδρος του ιδρύματος, κ. Αριστείδης Παντελής. Σε αυτόν παραδώσαμε το ποσό των τετρακοσίων ευρώ που συγκέντρωσαν οι μαθητές από τη χούφτα.

Μας ενημέρωσε για την κατάσταση στο ίδρυμα, για τις πάμπολλες ανάγκες του και τη στήριξη που δέχεται από ιδιώτες και μας αφηγήθηκε ιστορίες για την προέλευση μερικών παιδιών. Σήμερα αριθμεί εξήντα εννέα παιδιά, αφημένα στα χέρια νοσηλευτών που παλεύουν ηρωικά να φροντίζουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτές τις ψυχές!

Οι μαθητές μας πήραν μαθήματα  ζωής. Αρκετά!

Αξίζει να σημειώσουμε ακόμα μια φορά πως εμπνευστής της «χούφτας» είναι η φιλόλογος, κ. Ασημίνα Σελιμά, στην οποία αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.