Του Κουτρούλη ο γάμος | Θεατρικό 2015 – 2016

Θεατρικό 2015 - 2016

Του Κουτρούλη ο γάμος | Θεατρικό 2015 – 2016

Στο σχολείο μας κατά το τρέχον έτος 2015 -2016, εκπονείται πολιτιστικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει το θεατρικό δρώμενο: “Του Κουτρούλη ο Γάμος”. Το σενάριο αναδιασκευάστηκε από τις εκπαιδευτικούς κ. Βρυνιώτη Μαρία ΠΕ2 και κ. Κολυροπούλου Πραξιθέα, καθηγήτρια Μουσικής Αγωγής, υπεύθυνη του προγράμματος.

Η ομάδα, μετά και την αποχώρηση της κ. Βρυνιώτη για λόγους υγείας, ετοιμάζονται πυρετωδώς για το ανέβασμα της παράστασής τους την Τρίτη 10 Μαϊου 2016 για τους μαθητές και το απόγευμα της ίδιας ημέρας για τους γονείς.

Τους ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία!

Ποιος είναι όμως ο σεναριογράφος ;

Καλατζόπουλος, Γιάννης
Σκηνοθέτης, ηθοποιός, συγγραφέας

Σπουδε?ς: Πα?ντειο Πανεπιστη?μιο (1973). Νομικη? Αθηνω?ν (1976). Σκηνοθεσι?α θεα?τρου στην Accademia Nazionale d? Arte Drammatica της Ρω?μης (1985-1987). Απο? μικρο?ς στον κινηματογρα?φο και στο θε?ατρο για παιδια?, ε?γινε γνωστο?ς ως «παιδι?-θαυ?μα». Στο θε?ατρο των ενηλι?κων ε?παιξε σημαντικου?ς ρο?λους παιδιω?ν, με δασκα?λους και σκηνοθε?τες τον Μινωτη?, τον Κουν, τον ?ιαμαντο?πουλο, την Κα Κατερι?να κ.α?. Ως επαγγελματι?ας εργα?στηκε στους θια?σους Μυρα?τ-Ζουμπουλα?κη, Μ. Κατρα?κη, Ε?. Λαμπε?τη, Εθνικο? Θε?ατρο, ΚΘΒΕ, Θε?ατρο Στοα?, Θεατρικη? Σκηνη?, στα ?ΗΠΕΘΕ Ιωαννι?νων, Κε?ρκυρας, Κρη?της, Λα?ρισας και Βε?ροιας, καθω?ς και σε πολλου?ς συνεταιρικου?ς θια?σους και ομα?δες. Ε?χει σκηνοθετη?σει παραστα?σεις για ενη?λικες και παιδια? στο Εθνικο? Θε?ατρο, στο ΚΘΒΕ, στα ?ΗΠΕΘΕ Ιωαννι?νων, Κομοτηνη?ς, Κε?ρκυρας, Καβα?λας, Κρη?της και Βε?ροιας, καθω?ς και σε πολλου?ς ιδιωτικου?ς η? συνεταιρικου?ς θια?σους. Απο? το 1982 διευθυ?νει την Ομα?δα Συ?γχρονης Τε?χνης, στο πλαι?σιο της οποι?ας λειτου?ργησε και η Παιδικη? Αυλαι?α.

Διαβάστε περισσότερα πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο