Εκκλησιασμός των μαθητών

Εκκλησιασμός των μαθητών

Επέτειος της αποφράδος ημέρας της υπό των Τούρκων γενομένης αλώσεως της Κωνσταντινουπόλεως (1453).

Tη Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 εκκλησιάστηκε το Γυμνάσιο Οβρυάς στον Ιερό Ναό κοιμήσεως της Θεοτόκου Οβρυάς, όπου τελέστηκε Θ. Λειτουργία και Ιερόν Μνημόσυνον «υπέρ των πεσόντων επί τη προασπίσει της βασιλευούσης των πόλεων, της Κωνσταντινουπόλεως».

Για την ημέρα μίλησε ο εκπαιδευτικός κ. Ανδρέας Δημακόπουλος, φιλόλογος.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο εκκλησιασμός σηματοδοτεί τη λήξη του διδακτικού έτους στο σχολείο μας αλλά και την…

έναρξη του τελευταίου βήματος που οι μαθητές έχουν να πραγματοποιήσουν και για το οποίο χρειάζονται ενδυνάμωση: την προετοιμασία για τις εξετάσεις!

Στο τέλος της Θ. Λειτουργίας επιφύλαξαν μια πολύ όμορφη δεξίωση για όλο το σχολείο στο πνευματικό κέντρο .

Τους ευχαριστούμε πολύ για την εγκάρδια φιλοξενία τους!

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες> εδώ