Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στις 6 Δεκεμβρίου 2001, στο τέλος του Ευρωπαϊκού Έτους Γλωσσών, από το Συμβούλιο της Ευρώπης, με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Στο σχολείο μας φέτος μια ομάδα από γαλλόφωνους μαθητές και μαθήτριες ανέλαβαν να ενημερώσουν σχετικά όλα τα τμήματα του Γυμνασίου επισημαίνοντας τους γενικούς στόχους της εκστρατείας αυτής και την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική ποικιλία της Ευρώπης.

Ανάμεσα στα άλλα, αναφέρθηκαν σε λέξεις της Ελληνικής που δεν έχουν αντίστοιχη μετάφραση σε άλλες γλώσσες, παρουσίασαν ένα μικρό αριθμό λέξεων σε 5 ευρωπαϊκές γλώσσες καθώς και αγαπημένες λέξεις από τη δεύτερη ξένη γλώσσα που μαθαίνουν!

Η υποδοχή από τους μαθητές στις τάξεις ήταν εξαιρετική!