Ανακύκλωση Βιβλίων

Ανακύκλωση Βιβλίων

Αγαπητοί γονείς και μαθητές του Γυμνασίου μας

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι και αυτή τη χρονιά θα συμμετάσχουμε στο πρόγραμμα ανακύκλωσης βιβλίων με τίτλο: Το χαρτί του μέλλοντος μας.

Προσοχή στα παρακάτω:

Τι ανακυκλώνω;
«Το Χαρτί του Μέλλοντός μας» αφορά χαρτί γραφής, δηλαδή:
Παλιά βιβλία, σχολικά ή μη, που δε χρειάζομαι και δεν μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν,
Μαθητικά τετράδια,
Λευκό χαρτί φωτοτυπικού μηχανήματος ( φωτοτυπίες).
Προσοχή!
Αφαιρώ πλαστικοποιημένα εξώφυλλα.
Δε διαλύω τα βιβλία ή τα τετράδια.
Αφαιρώ συνδετήρες ή σπιράλ.

Στηριζόμαστε στη δική σας βοήθεια για την καλλιέργεια οικολογικής συνείδησης στους μαθητές μας, στην ενδυνάμωση του εθελοντισμού, καθώς και στην ενίσχυση του στοιχείου της ανταποδοτικότητας, εφόσον το χρηματικό ποσό που θα συγκεντρώνεται από την ανακύκλωση θα χρησιμοποιείται για να καλύπτει τις ανάγκες των σχολείων που συμμετέχουν σε φωτοτυπικό χαρτί. Τέλος, ευελπιστούμε πως μέσα και από  αυτή τη δράση θα ενισχυθούν οι δεσμοί μεταξύ όλων των μελών της σχολικής κοινότητας.