Παράταση διακοπής λειτουργίας σχολείων

Είμαστε σε αναμονή της επίσημης ενημέρωσης απ’ τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας για το πώς ορίζονται οι δύο εβδομάδες: με αφετηρία την Πέμπτη 05/03 ή τη Δευτέρα 09/03. Σε κάθε περίπτωση οι πάσης φύσεως επισκέψεις ματαιώνονται, με μοναδική πιθανώς εξαίρεση την διήμερη εκδρομή στις 27-28/04 στην Καλαμπάκα. Με το άνοιγμα των σχολείων οι υπεύθυνοι των εκδρομών που ματαιώθηκαν οριστικά θα επιστρέψουν τα χρήματα στους μαθητές (κ. Μαντζουράνη για Καλάβρυτα, κ Κραβαριωτης για Ακροκόρινθο, κ. Θεοδώρου για ΤΙΤΑΝ). Επίσης ματαιώνεται το θεατρικό δρώμενο της παραμονής της 25ης Μαρτίου, λόγω έλλειψης χρόνου προετοιμασίας, ενώ η παρέλαση εφόσον πραγματοποιηθεί δε θα γίνει με παραδοσιακές στολές για τον ίδιο λόγο.
Συνιστούμε ψυχραιμία και τήρηση των οδηγιών της επίσημης πολιτείας, κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι για να μη θέσουν σε κίνδυνο τη ζωή ηλικιωμένων και ευπαθών ομάδων καθώς μεταδίδουν τον ιό χωρίς καν να το καταλάβουν.
Για ότι νεώτερο θα ενημερωθείτε έγκαιρα.