Σχολική Ημέρα Άθλησης

Παρασκευή, 24 Σεπτεμβρίου 2021, γιορτάσαμε στο σχολείο μας τη Διεθνή Ημέρα Άθλησης. Οι μαθητές μας ανά τάξη απασχολήθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες, σύμφωνα με πρόγραμμα που εκπόνησαν οι υποδιευθύντριές μας, κ. Μαντζουράνη και κ. Ρίζου. Ο Σύλλογος διδασκόντων πρότεινε δραστηριότητες που δε θα χρειάζονταν την επίβλεψη γυμναστή, μια και ακόμα στο σχολείο δεν έχει έρθει καθηγητής Φυσικής αγωγής.

Οι μαθητές περπάτησαν ανά τάξη περιμετρικά του προαυλίου, τα τμήματα της Β’ και Γ’ έτρεξαν σε σκυταλοδρομίες, έπαιξαν ρακέτες, οι νέοι μαθητές (η Α’ τάξη μας) έπαιξαν επιτραπέζιο τένις ή και  σκοινάκι.

Αυτή η Παρασκευή σίγουρα ήταν μέρα γιορτής της κίνησης, όμως αξίζει να τονίσουμε πως οι Παρασκευές στο σχολείο μας είναι μέρα βιβλιοθήκης όπως οργανώνεται από την κ. Παπασπύρου τα τελευταία χρόνια, όπου στην έκθεση στο ισόγειο, τα παιδιά μπορούν να επιλέξουν τη βιβλιοσυντροφιά τους!