Pink the city 2021

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας φορώντας το ροζ μπλουζάκι του Άλματος ζωής, έβαψαν ροζ το προαύλιο και τη γειτονιά, περπατώντας μέχρι την κεντρική αγορά, και την πλατεία με τους παράπλευρους δρόμους της.

Υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Αλεξάνδρας Κατσαΐτη, στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης μας για ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία,  έγινε προσπάθεια ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας, για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού. Μια μεγάλη ομάδα παιδιών, με τη συνοδεία του διευθυντή κ. Χρήστου Θεοδώρου και καθηγητριών, μετέδωσαν το μήνυμα μοιράζοντας σε περαστικούς, κατοικίες και μαγαζιά της περιοχής ενημερωτικά φυλλάδια από το Άλμα Ζωής -Pink the city και ροζ κορδέλες που επιμελήθηκαν εκπαιδευτικοί νωρίτερα.

Για δεύτερη χρονιά αποδείχθηκε χρησιμότατο το πανώ που φιλοτέχνησε πέρυσι η εικαστικός μας, κ. Δώρα Αραπακου!

Συγχαρητήρια στην αρχηγό της δράσης, εύγε σε όλους και κυρίως στους γονείς που στήριξαν την προσπάθεια του σχολείου, ενισχύοντας ταυτόχρονα την προσπάθεια του Άλματος ζωής!!

Ευχόμαστε ολόψυχα καλή δύναμη και του χρόνου!