Αλλαγή πλατφόρμας για δήλωση αποτελέσματος selftest και rapidtest

Από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr

Στην πλατφόρμα ενσωματώνονται όλες οι λειτουργίες του self-testing.gov.gr και η διαδικασία έκδοσης της Σχολικής Κάρτας για COVID-19. Υπόχρεοι υποβολής στην πλατφόρμα edupass.gov.gr δήλωσης συμμετοχής με φυσική παρουσία στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία στις δημόσιες σχολικές μονάδες είναι: (α) οι μαθητές/τριες, (β) το εκπαιδευτικό προσωπικό. Οι υπόχρεοι ή οι γονείς/κηδεμόνες τους εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή τους. Χάρη στο edupass.gov.gr o Διευθυντής της σχολικής μονάδας θα μπορεί ανά πάσα στιγμή να επιβεβαιώνει ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο πρόσωπα  τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία..

Ωστόσο και επειδή η σχετική εγκύκλιος εξακολουθεί να ζητά την έκδοση σχολικής κάρτας και  μέχρι να δοθούν διευκρινίσεις πρέπει τα παιδιά να έχουν μαζί τους τη σχετική δήλωση-βεβαίωση (σχολική κάρτα) όπως έκαναν έως τώρα, απλά θα εκδίδεται μέσω του edupass.gov.gr

Οι ημέρες διεξαγωγής των ελέγχων και επίδειξης των αποτελεσμάτων παραμένουν οι ίδιες.

Επίσης οι  γονείς/κηδεμόνες των νοσησάντων  εντός εξαμήνου και των πλήρως εμβολιασμένων μαθητών  πρέπει να μπουν στην πλατφόρμα μία μόνο φορά και να ζητήσουν να αποσταλεί στην ηλεκτρονική θυρίδα της σχολικής μονάδας η κατάστασή τους.