Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, για το 2022 και Διάκριση του σχολείου μας

Η 8 Φεβρουαρίου είναι αφιερωμένη στην ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Με χαρά λοιπόν δεχθήκαμε να συμμετάσχουμε στην εκδήλωση ( εγκεκριμένη από το υπουργείο Παιδείας), που διοργανώνει πανελλαδικά για όλα τα σχολεία η Διεύθυνση Δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας.

Είναι πολύ σημαντικό οι μαθητές να γνωρίζουν πώς να προστατευτούν από τις επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές, να ενημερωθούν για τον διαδικτυακό εκφοβισμό, για τον σεξουαλικό εξαναγκασμό κ εκφοβισμό, για τις παγίδες τέλος των κοινωνικών μέσων δικτύωσης.

Με την ευκαιρία, να εκφράσουμε τη χαρά μας που το σχολείο μας διακρίθηκε για τις δράσεις του τις σχετικές με το ασφαλές διαδίκτυο και το έργο του θα παρουσιαστεί επίσης αύριο στην εκδήλωση που διοργανώνει το ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας

Διάρκεια εκδήλωσης από 9.30 πμ -2 μμ, αναμενόμενη ώρα παρουσίας του δικού μας σχολείου μεταξύ 1μμ -2 μμ. Όσοι επιθυμείτε μπορείτε να το παρακολουθήσετε διαδικτυακά στην παρακάτω διεύθυνση.