3 Δεκεμβρίου 2019 Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία

3 Δεκεμβρίου 2019 Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία

“Les intouchables” Οι Άθικτοι. Αυτή τη ταινία επιλέξαμε για τους μαθητές μας αυτή τη μέρα, μέσα από μια λίστα εγκεκριμένων ταινιών από το Υπουργείο. Ο δισεκατομμυριούχος  αριστοκράτης Φιλίπ, που μένει ανάπηρος μετά από ατύχημα με αλεξίπτωτο, δέχεται τη φροντίδα ενός νέου άνεργου μαύρου από τα cités. Μεταξύ τους αναπτύσσεται μια αναπάντεχη φιλία. Με βοήθεια τα κωμικά στοιχεία της ταινίας, είχαμε να προβληματίσουμε τους μαθητές για το πολύτιμο δώρο της ζωής και της υγείας, για το ηχηρό μήνυμα που εκπέμπουν οι ΑΜΕΑ για ίσες ευκαιρίες και ίσα δικαιώματα, αλλά κυρίως για αξίες όπως η αγάπη και ο σεβασμός.

Από τους νέους μας, τους πολίτες του αύριο, περιμένουμε να γίνουν πολλαπλασιαστές του  σεβασμού στα δικαιώματα του αδύνατου. Στο σπίτι, στο στενότερο αλλά και το ευρύτερο κοινωνικό τους περιβάλλον.